În seara zilei de duminică, Fotbal Club „Colonița” s-a clasat pe locul 2 la cea de-a 13-a a Cupei IDEA la fotbal, care s-a desfășurat în perioada 2-3 august 2014, la „CSCT BUIUCANI”. Organizator al evenimentului este Institutul IDEA.

Meciurile jucate de către echipa locală în seara zilei de duminică au fost:
Sferturi: F.C. „Colonița” – White team 3-0
1/2 finală: F.C. „Colonița” – Capitals 1-1 / 3-2(pen)
Finala: F.C. „Colonița” – FC Suruceni 0-0 / 1-2(pen)

Pentru F.C. „Colonița” au jucat: Bizgu Eugen, Toporoceanu Eugen, Jerep Constantin, Ursu Constantin, Radu Victor, Calancea Gheorghe, Ermecbaev Sergiu, Ghimpu Dumitru, Botnaru Vicu, Ababii Nicolae.

Cheltuielile de participare, inclusiv taxa de înscriere la competiție (circa 600 lei) au fost suportate de către membrii echipei, la fel ca și cheltuielile de participare la celelalte ediții ale Cupei IDEA la fotbal.

Amintim că în luna mai 2013, F.C. „Colonița” a debutat la ediția a 8-a a Cupei IDEA la Fotbal, câștigând trofeul competiției. La cea de-a 9-a ediție și cea de-a 10-a ediție a reușit să ajungă doar până în sferturi, la cea de-a 11-a ediție s-a clasat pe locul 2, iar la cea de-a 12-a ediție s-a clasat pe locul 3.